Strona głównaInternetKoszty związane z założeniem strony internetowej

Koszty związane z założeniem strony internetowej

Posiadanie strony internetowej wydaje się być podstawą niemal dla każdej firmy. Poza tym, coraz częściej na założenie strony decydują się osoby indywidualne. Niezależnie jaka jest przyczyna planu w postaci założenia kolejnej witryny w sieci zanim przystąpi się do realizacji trzeba się zastanowić jakie są koszty związane z założeniem strony internetowej. Podstawowymi elementami generującymi koszty jest zakup domeny internetowej oraz hostingu. Jeśli sami nie wykonujemy witryny to trzeba jeszcze doliczyć koszty związane z usługą informatyczną. 

Domena internetowa

Pierwszym krokiem jest zakup domeny. Pierwsza lepsza domena internetowa może być dostępna nawet za darmo. Jeśli jednak chcemy domenę .pl to trzeba przygotować się na koszt rzędu kilkunastu złotych za pierwszy rok oraz kilkadziesiąt złotych rocznie za każde kolejne przedłużenie. W przypadku domen globalnych (.com) cena również wynosi około 50zl rocznie, jednak tutaj ciężej trafić na promocyjną stawkę za pierwszy rok.

Hosting

Ceny za usługi hostingowe bywają dosyć mocno zróżnicowane. W przypadku dużych stron internetowych potrzebny jest dedykowany serwer, który może kosztować śmiało kilkaset złotych miesięcznie lub nawet więcej. Natomiast w przypadku prostych początkujących stron www, bezproblemowo powinien działać tani hosting współdzielony. Podstawowy hosting można kupić już za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych za rok.

Usługa informatyczna w postaci wykonania strony internetowej

Zakup domeny i hostingu to koszty jakich raczej nie da się uniknąć. Natomiast samo wykonanie strony internetowej to nieco bardziej rozbudowany temat. Tutaj możliwości jest naprawdę wiele.

Po pierwsze, stronę internetową możemy wykonać samodzielnie. W Internecie jest dostępnych wiele prostych generatorów, dzięki czemu nie trzeba mieć zaawansowanej wiedzy technicznej, żeby sobie poradzić z tym zadaniem.

Alternatywnie usługę wykonania strony internetowej można zamówić w formie usługi informatycznej. Tutaj można się spotkać z jednorazową opłatą lub z abonamentem, gdyż czasami strona wymaga ciągłego uaktualnienia. Agencje informatyczne zdając sobie z tego sprawę z góry proponują abonament w ramach, którego dostępny jest pakiet modyfikacji (a czasami także wliczony jest koszt związany z obsługą infrastruktury informatycznej w tym przypadku może odpaść koszt za hosting).

Niezależnie jaki model rozliczeń wybierzemy zakup strony internetowej to koszt, który opiewa na zróżnicowane kwoty. Może to być jedynie kilkaset złotych lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wiele zależy od doświadczenia, kompetencji oraz renomy wykonawcy a także od tego jak rozbudowany ma być docelowy serwis internetowy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne